Aromatis

Akné

Akné

Akné
21. 9. 2011

Akné trápí nejen mladistvé, ale bohužel se nevyhýbá ani dospělým v v pozdějším věku.
Může se projevovat lehkými i těžšími formami, ovšem pokaždé lze považovat za ne zcela příjemnou záležitost.

Akné je problémem mazových žláz. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti obličeje, hrudníku, ramen a zad, kde je právě největší hustota mazových žlázek.

Za vznikem akné je obvykle více faktorů. Je skladbou

  • dědičných faktorů,
  • hormonálních změn,
  • nevhodné péče o pokožku nebo vychýlení jejího pH z rovnováhy a osídlení pokožky nežádoucími bakteriemi
  • nebo celkového horšího stavu organismu a jeho zanesení toxiny pocházejícími zejména z látkové výměny, tedy nevhodná životospráva a nedostatečný příjem některé z důležitých látek

Akné se poprvé obvykle objevuje již v pubertě, ale může propuknout, sice jen asi s 10% pravděpodobností, v pozdějším věku.

Projevy akné lze zmírnit nebo preventivně předejít dobrou domácí péči o pokožku a pleť.

A jak správně o pleť obličeje nebo pokožku ramen, zda či hrudníku pečovat?
V první řadě je třeba zdůraznit, že by mělo být v přístupu k řešení tohoto problému přistupováno komplexně.

Nejprve bychom měli zajistit hloubkové vyčištění pleti od již vzniklých komedonů (zanícených ložisek) a to nejlépe u zkušené kosmetičky, abychom si nezhmoždili stiskem okolní tkáň obličeje a uzdravování této tkáně netrvalo zbytečně dlouho.

Dále bychom měli působit preventivně proti vzniku nových zánětlivých ložisek:
• dobrou hydratací (zavodněním) organismu.
Dehydratace (nedostatečný příjem tekutin) projevy stav pokožky významně zhoršují a posléze máme tendenci nanášet mastné krémy, které jsou pro tento typ pokožky nevhodné
• ovlivněním tvorby mazu, používání správných čistících prostředků.
Používané přípravky by měly být s kyselým pH, protimikrobiální a protizánětlivé. Pokud je používáno dlouhodobě běžně dostupných zásaditých mýdel, je pH pokožky měněno a může snadno dojít k narušení tzv. „ochranného“ krytu pokožky. Pokožku tak mohou postupně osidlovat nežádoucí bakterie, viry nebo kvasinky a postupně se přemnožit a tím přivodit vznik a projevy akné.
• neměli bychom ani zapomínat a podceňovat celkový stav organismu, kdy projev akné může souviset se zanesením organismu toxiny pocházející z nedostatečně odplavených metabolitů, produktů látkové výměny


Základem v domácí péči jsou přípravky speciálně určené pro tento typ pleti.
Mezi takové přípravky patří i syrovátkové tonika, koupele, zábaly, pleťové masky a peelingy.

Příznivé účinky syrovátky na pokožku byly známy již v 16. století.
Z historických pramenů lze vyčíst, že syrovátka sehrávala významnou roli při léčbě rozličných nespecifických dermatóz a to zejména ve formě koupelí a zábalů.
S postupem doby se uplatnění syrovátky rozšiřovalo a to až do počátku minulého století, kdy byla syrovátka uznávaným přírodním podpůrným prostředkem při léčbě akné, ekzémů a lupenky.

Látky obsažené v syrovátce. Svými účinky pokožku

  • spolehlivě regulují pH pokožky
  • pokožku prokrvuje
  • vyhlazuje
  • napíná
  • dlouhodobě zabraňuje vysychání pokožky

Ze syrovátky si můžete připravit
přírodní tonikum
Pro přípravu tonika postačí každý večer rozmíchat jen 1 lžíce přírodní syrovátky ve 1/4 litru vlažné vody. Tímto připraveným přírodním tonikem otřete obličej vatovým tampónem a posléze opláchněte studenou vodou. Zbývající tonikum vylijte, každý večer si připravte čerstvé. Doporučuje se tuto proceduru aplikovat nejméně po dobu 3 týdnů
pleťové masky
Rozmíchejte 1-2 lžíce přírodní syrovátky s trochou tekutého medu a naneste na obličej. Ponechte na obličeji působit 10-15 minut. Poté omyjte vlažnou vodou, již nepoužívejte mýdlo.
koupele
V hrnečku rozmícháte 300g syrovátky a vlijte do připravené lázně. Koupel by měla mít mléčnou barvu. Samozřejmě množství syrovátky se odvíjí od velikosti vany. V lázni setrvejte 10-15 minut. Po koupeli osprchujete vlažnou vodou a již nepoužívejte mýdlo. Kůže po syrovátkové koupeli zůstane krásně vláčná. Doporučená frekvence koupelí je min. 1x za týden. Při akutních problémech aplikujte každý den.
zábaly
Zábaly můžeme aplikovat na postižená místa, ale i na celé tělo. Pro zábal rozmícháme syrovátku s vlažnou vodou do hustoty kašičky. Touto kaší potřeme tělo či postižená místa a zabalíme plátnem. Necháme min. 10minut působit. Poté opláchněte vlažnou vodou a již nepoužívejte mýdlo. Syrovátka v kůži nastaví požadovanou rovnováhu.
peeling
Tento jemně voňavý přírodní peeling připravíte ze syrovátky a jemného třtinového cukru. V misce promíchejte sušenou syrovátku a jemné krystalky třtinového cukru. Směsí pak krouživými pohyby masírujte vlhké tělo. Pravidelná aplikace peelingu pleť důkladně vyčistí, vyhladí a zajistí její svěží vzhled. Peeling zlepší prokrvování pokožky a vytvoří lepší podmínky na regeneraci její vrchní vrstvy.
Po oplachu pleti syrovátkovým tonikem nebo po použití pleťové masky ze syrovátky bychom neměli zapomenout pokožku ošetřit lehkými nemastnými krémy, které neucpávají póry.
Některé kosmetické salony dokonce nabízí již v dnešní době i účinné syrovátkové zábaly
Bílkoviny obsažené v syrovátce zabraňují vysychání pokožky.

Při řešení problémů s akné je však důležitá nejen vnější starostlivost o pleť, ale významně k vyhlazení a ozdravění pokožky přispívá i vnitřní očista organismu.

Šetrnou očistu organismu bez toho, abychom v tomto případě museli dodržovat jakékoli půsty nebo diety je na bázi syrovátkových nápojů.
K tomu, aby očistná kůra byla v tomto případě účinná a její vliv se projevil je třeba připravovat si tento nápoj minimálně po dobu 3 týdnů. Zpočátku je třeba začít s polovičními dávkami. V závislosti na tom, jak moc je organismus zanesen se mohou dostavit v první dny zavedení nápojů do jídelníčku průjmy nebo nadýmání. Po 2, maximálně 3 dnech tyto stavy odezní a vše se vrátí do normálu. Střeva a organismus však už budou o poznání čistší, což se jistě projeví i na stavu pokožky.

Syrovátka má tak blahodárný vliv na organismus, očišťuje ji od toxinů a přispívá k regulaci trávení a pročištění a ozdravění střevní mikroflóry. Je účinným prebiotikem, tedy jako látkou, díky níž se mohou ve střevech rozvíjet zdraví prospěšné probiotické kultury. Zdraví střevní mikroflóry má podstatný vliv i na stav imunitního systému.

To co je potřeba vědět, že terapie a prevence akné musí být dlouhodobá a komplexní.

Vážení zákazníci,

oznamujeme Vám, že z provozních důvodů nemůžeme v tuto chvíli přijímat objednávky, ani tyto objednávky vyřizovat. Jakmile to situace dovolí, náš obchod opět zprovozníme k Vaší plné spokojenosti.

Mnohokrát děkujeme za pochopení,
Váš tým "bioAmálka"