Aromatis

Lupenka a ekzémy

Lupenka a ekzémy

Lupenka a ekzémy
2. 11. 2011

Lupénka neboli psoriáza je chronické, neinfekční a co do projevů, velmi nepříjemné kožní postižení.

Lupénka je definována jako chronická zánětlivá kožní choroba. Jde o geneticky podmíněné onemocnění, zprostředkované zánětlivými bílými krvinkami, tzv. T-lymfocyty. Onemocnění postihuje kolem 2 % středoevropské populace. Zcela zásadním způsobem ovlivňuje fyzické, psychické i sociální aspekty kvality života jedince. Snížení kvality života nemocného s psoriázou je srovnatelné či horší než u nemocných s jinými závažnými chorobami.


Nejčastěji se objevuje mezi patnáctým a třicátým rokem života, postihuje ale i děti a seniory.

Děti i dospělé nejčastěji lupénka postihuje v oblastech loktů, kolen, ve vlasaté části hlavy, generalizované formy pak postihují jakoukoliv oblast kůže. Některé formy lupénky bývají spojovány i s postižením kloubů.


Vědci předpokládají, že onemocnění je podmíněno genetickou vlohou, ale na jeho vzniku a zhoršení stavu se podílí jistě i: Spouštěcích mechanismů pro manifestaci lupénky do klinických projevů (odborně přechod z genotypické do fenotypické formy) je celá řada, uvádí se až okolo 30 možných faktorů. Mezi nejčastější patří

  • psychický stres
  • infekce (často virové infekty horních cest dýchacích)
  • emoční výkyvy
  • oslabená imunita
  • toxiny, které se v průběhu života v organizmu usazují

Vedle standardní místní i celkové léčby mohou významně napomoci i syrovátkové nápoje a koupele.


Příznivé účinky syrovátky na pokožku byly známy již v 16. století.
Z historických pramenů lze vyčíst, že syrovátka sehrávala významnou roli při léčbě rozličných dermatóz a to zejména ve formě koupelí a zábalů.
Syrovátka se tak po celá desetiletí stala nezbytnou součástí a podpůrným prostředkem při léčbě lupénky a ekzémových projevů.

Syrovátkové koupele a zábaly nejen upravují pH pokožky, ale zároveň:

  • zjemňují povrchové struktury kůže
  • podporují správou hydrataci pokožky
  • podporují prokrvení pokožky, aniž by jí vysušovaly

„To, že jsou syrovátkové koupele (vedle koupelí v solných roztocích) vhodné jako doplňková terapie pro lupénku, ale i jiné druhy ekzémů nebo dalších zánětlivě podmíněných kožních změn bylo experimentálně prokázáno i u malých dětí, jejichž pokožka může být citlivá na řadu dráždidel“ říká MUDr. Salavec...a dodává “Koupele dětí ve vodě 35-38°C se syrovátkou po dobu 5-15 minut prokázaly redukci kožního erytému (zarudnutí). Při aplikací koupelí či zábalů byly zjištěny změny pH kožního povrchu, které podpořila obnovu tzv. bariérové funkce kůže (obnova tzv. kyselého kožního pláště, který brání rozvoji různých nežádoucích kožních změn. Příznivý účinek syrovátkových koupelí byl v řadě případů pozorován i např. u atopického ekzému.

„Z dermatologického hlediska je vysoce pozitivně také hodnocen obsah vitamínů skupiny B a minerálů jako je vápník, draslík a fosfor, které jsou pro zdravý vývoj kůže a kožních adnex (vlasy, nehty) nezbytné. Nesmíme také zapomínat na syrovátkové proteiny, které brání nežádoucímu vysychání pokožky, obnovují její vláčnost a zlepšují strukturu a vzhled pokožky“ objasňuje MUDr. Salavec.


Není na tom nic těžkého, je jen třeba pečlivě vybírat, kterou ze syrovátek pro koupel použijete.
Primárně, na co byste se při výběru syrovátky pro koupele měli zaměřit, je obsah samotné syrovátky v daném výrobku. Za druhé byste měli sledovat to, zda se jedná o sladkou nebo minerální syrovátku.
Nemálo výrobců těchto produktů deklaruje na obalu svého výrobku sušená syrovátka, avšak její podíl je v celém obsahu minoritní.
K tomu, aby nebyl výrobce v rozporu s legislativou, mu postačuje mít v obsahu jen 10% této suroviny a zbytek může naplnit jinými plnidly.
Pro srovnání “Amálka mineralizovaná syrovátka” má obsah syrovátky 99%.
Nevybírejte tedy podle ceny, ale podle toho, jakou účinnost syrovátky na pokožku očekáváte.
Pokud je obsah syrovátky nižší, pak samozřejmě klesá i její účinnost a její působení se na pokožce dokonce nemusí vůbec projevit. Pak již následuje jen zklamání a pocit obelhání.
Proto se jistě vyplatí na sušené mineralizované syrovátce nešetřit.

A jak správně připravit zábal nebo koupel? O tom se dočtete ZDE.


Situace u syrovátkových nápojů je to trochu jiná.
Pro přípravu nápojů je vhodnější demineralizovaná (minerálních solí zbavená) sladká syrovátka.

Nejen že vám bude jistě mnohem více chutnat, ale to co je její nespornou předností je fakt, že do této syrovátky již nemusí být přidáván cukr ani umělá sladidla, která by měla „přebít“ nepříjemnou, lehce nahořklou a slanou chuť.
Demineralizací syrovátka neztratí nic z cenných látek. Naopak. Stává se z ní lahodně sladká surovina s vysokým obsahem minerálů, stopových prvků, vitamínů a bioaktivních látek.
Z tohoto důvodu tak mohou syrovátkové nápoje nést až 99% této suroviny, tedy syrovátky. Je to také důvod, proč většina ostatních výrobců nemůže obsah syrovátky ve svých výrobcích významně zvýšit, neboť obsah cukru či sladidel by pak byl enormní a z těchto nápojů by se rázem staly vysokoenergetické nápoje.
Druhým důvodem je samozřejmě i cena, neboť vyšší obsah syrovátky znamená také vyšší cenu. Pijeme-li však tyto syrovátkové nápoje se záměrem zlepšit své zdraví nebo umožnit organismu ozdravění, pak bychom se jistě měli zabývat i tím, zda ve výrobku nejsou obsaženy spíše ingredience, které nemají žádný pozitivní přínos a jsou do výrobku přidány jen kvůli objemu a snížení ceny.

Nápoje Amálka jsou vyráběny ve 4 druzích: přírodní, s příchutí vanilky, jahody a banánu.


Za příčinou některých obtíží, manifestujících se kožními změnami mohou stát škodliviny, které se s postupem času nahromadí v těle.
Do organizmu se dostávají s příjmem potravy, pobytem v znečištěném prostředí, ale také mohou být vytvářeny v důsledku stresu, únavy nebo nemoci.
Detoxikace, neboli zbavení těla škodlivých látek (toxinů) by měla být prováděna optimálně 2x do roka. Na jaře jako očista po zimě a na podzim, kdy připravíme organizmus na období, kdy se ve zvýšené míře objevují nemoci a je tedy třeba posílit obranyschopnost organizmu.
Očista organizmu se bezpochyby projeví úpravou látkové výměny a i navenek na naší pokožce.
 

Vážení zákazníci,

oznamujeme Vám, že z provozních důvodů nemůžeme v tuto chvíli přijímat objednávky, ani tyto objednávky vyřizovat. Jakmile to situace dovolí, náš obchod opět zprovozníme k Vaší plné spokojenosti.

Mnohokrát děkujeme za pochopení,
Váš tým "bioAmálka"